تبلیغات

واشنگتن: فعلا قصد خروج از عراق را نداریم

وزارت امور خارجه آمریکا در روز چهارشنبه اعلام کرد واشنگتن با خواست بغداد نیروهای نظامی خود را وارد عراق کرده است و فعلا قصد خارج کردن آنها را ندارد.هیذر نویرا سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در روز چهارشنبه در گفت و گو با یک شبکه کردی که در خبرگزاری المعلومه عراق بازتاب یافت، افزود: نیروهای ما با دعوت دولت عراق وارد این کشور شده اند و تا زمانی که این خواست از طرف آنها وجود دارد، همچنان در این کشور باقی خواهیم ماند.
وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال تحت فشار قرار گرفتن نخست وزیر عراق در این خصوص گفت که ارتباط واشنگتن با حیدرالعبادی بسیار خوب است.
نویرت در توجیه بقای نیروهای آمریکایی در مرحله پساداعش گفت: علی رغم پایان داعش ما بخاطر ادامه کمک به حفظ صلح و برنامه های مربوط به بازگرداندن ثبات در عراق باقی خواهیم ماند.
با این حال حیدرالعبادی نخست وزیر عراق چند روز پس از آن که برخی نمایندگان پارلمان خواستار موضع گیری او درباره بقای نیروهای آمریکایی در این کشور در دوران پساداعش شدند روز سه شنبه در اولین اظهار نظر در این خصوص اعلام کرد: بیش از یکسال است که طرح هایی برای خروج تدریجی نیروهای ائتلاف بین المللی (آمریکا) مطرح شده است.
وی همچنین برای نخستین بار به تعداد نیروهای آمریکایی مستقر در خاک عراق اشاره و آن را 'کمتر از ده هزار نفر' اعلام کرد.
این تحولات درحالی است که با اعلام پایان گروهک تروریستی داعش در عراق در اوایل آذرماه جاری، بسیاری از احزاب، شخصیت ها و رسانه های عراقی با اشاره به منتفی شدن بهانه حضور آمریکا تحت پوشش ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در کشورشان، بیش از پیش خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق شده اند.
آمریکایی ها که در سال 2011 بدلیل شکست ها و ناکامی های مکرر، مجبور به ترک عراق شده بودند، سه سال بعد به بهانه مبارزه با داعش و در راس یک ائتلاف خودخوانده بین المللی بار دیگر وارد این کشور شدند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار