تبلیغات

خشم تزارها دامنِ روباه پیر را گرفت

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که بریتانیا باید بیش از 50 دیپلمات را از روسیه خارج کند.


بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، در راستای ادامه تنش‌ها میان روسیه و غرب به دلیل مسمومیت «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوجانبه و دخترش در بریتانیا، روسیه به بریتانیا اعلام کرد که کمی بیش از 50 دیپلمات را از روسیه خارج کند.
روسیه، روز جمعه «لاری پریستوف» سفیر بریتانیا را احضار کرد و اعلام کرد که لندن یک ماه زمان دارد که شمار دیپلمات‌های خود را کاهش دهد.
در پی احضار سفرای کشورهای غربی به وزارت خارجه روسیه، اخباری مبنی بر اخراج دهها دیپلمات کشورهای اروپایی از روسیه منتشر شد.
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه متعهد شده بود که دیپلمات‌های 25 کشوری که اقدام به اخراج دیپلمات‌های روس کرده‌اند را اخراج کند.
روس‌ها در پاسخ به اخراج سفرایشان از کشورهای غربی، روز پنج‌شنبه 29 مارس (9 فروردین) روند اقدام متقابل را آغاز و در شروع کار 60 دیپلمات آمریکایی را از خاک کشورشان اخراج کردند و اعلام کردند که کنسولگری آمریکا در سن‌پترزبورگ نیز تعطیل خواهد شد.
پس از مسمومیت «سرگئی اسکریپال» افسر سابق روسیه و دختر وی در سالزبری انگلیس و متهم شدن مسکو به انجام این اقدام، لندن 23 دیپلمات روسیه را از این کشور اخراج کرد.
این اقدام لندن علیه مسکو با اخراج متقابل 23 دیپلمات انگلیسی از روسیه دنبال شد و واکنش دیگر کشورهای غربی را نیز به دنبال داشت به طوری که تا کنون 25 کشور اروپایی و آمریکایی در همراهی با لندن حدود 150 دیپلمات روس را اخراج کردند.
«سرگئی اسکریپال» و دخترش ماه گذشته در انگلستان با موادی که لندن مدعی است مواد شیمیایی نظامی بوده، مسموم شد. کشورهای غربی مسکو را به دست داشتن در این حادثه متهم کرده و اقدامات تنبیهی دیگری علیه مسکو را در دستور کار قرار داده‌اند.
دولت روسیه دست داشتن در مسمویت اسکریپال را رد کرده و از انگلستان خواسته تیم تحقیق مشترکی درباره این حادثه تشکیل شود. با این وجود، لندن از ارائه شواهد در این رابطه و همکاری با مسکو خودداری کرده است.
یک منبع در وزارت خارجه روسیه این اقدام کشورهای غربی را «غیردوستانه» و «تقابل‌جویانه» خوانده و اعلام کرد ظرف چند روز آینده به نحوی مناسبی به این اقدامات واکنش نشان می‌دهد.
مسکو همچنین هشدار داده بود که اقدامات اخیر کشورهای غربی به تشدید تنش در روابط با روسیه منجر می‌شود.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار