تبلیغات

تلفات دامی در سمیرم به 799 رأس رسید

سرپرست اداره امور عشایر سمیرم، سرجمع تلفات دامی ناشی از سرما و بارش های اخیر در این شهرستان را 799 رأس دام سبک اعلام کرد.

به گزارش صبحانه،علی اکبر نادری اظهار کرد: تلفات اولیه دام های تازه از راه رسیده به ییلاق سمیرم در بارش های شدید روزهای آخر اردیبهشت 365 رأس اعلام شده بود.
وی خاطرنشان کرد: بیشتر این دام ها در مراتع و مناطق عشایری بخش مرکزی و وردشت در شمال سمیرم از بین رفتند که نمونه عمده آن تلف شدن 70 راس دام در منطقه «گرم آباد» بود.

وی بیان اینکه آمار این اداره از لحظه ابتدایی بارش ها تا امروز ثبت و اعلام نهایی شده است،

افزود: امسال با ورود زودهنگام عشایر در روزهای ابتدایی اردیبهشت شاهد کاهش شدید دمای هوا، بارندگی در زمان کوچ و از بین رفتن این تعداد دام بودیم.

سرپرست اداره امور عشایر سمیرم گفت: شش تانکر سیار، روزانه عملیات آبرسانی را در مناطق عشایری بخش های وردشت و مرکزی انجام می دهند.

نادری افزود: وضعیت آب در دو بخش دناکوه و پادنای بزرگ مطلوب است و در زمان حاضر نیازی به آبرسانی سیار برای عشایر و دام های این دو بخش در جنوب سمیرم نیست.

به گزارش ایرنا، بارش های نیمه دوم اردیبهشت منتهی به خرداد سال جاری، مشکلات زیادی را برای عشایر و دام هایشان در منطقه سمیرم ایجاد کرده است.

به گفته ستار سبزعلی مسئول اداره هواشناسی سمیرم، رگبار تگرگ و باران های سیل آسا اردیبهشت ماه در سیمرم رکورد زد و تنها در این ماه به 120 میلیمتر رسید.

در مجموع سال زراعی جاری، این بارش ها تا امروز به 238.7 میلیمتر رسیده است.
چهار هزار و 700 خانوار عشایری قشقایی شامل طایفه های دره شوری، عمله، فارسیمدان و شش بلوکی، هر سال با افزون بر 700 هزار رأس دام، به مراتع ییلاقی سمیرم کوچ می کنند.

شهرستان سمیرم در 160کیلومتری جنوب اصفهان و 164 کیلومتری شمال یاسوج واقع است.

منبع:ایرنا

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار