تبلیغات

بخشش سود تسهیلات معوق معدنکاران

فرید دهقانی در نشست خبری با بیان اینکه بخش معدن و صنایع معدنی یکی از بخش‌های است که می‌تواند اشتغال پایدار ایجاد کند، اظهار کرد: طبق قانون حمایت از توسعه اشتغال روستایی مقرر شد ۱۰۵میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد و توسعه اشتغال روستایی در ۴بانک عامل سرمایه گذاری شود.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی افزود: همچنین مقرر شد برابر مبلغ ریالی این میزان نیز بانک‌های عامل منابع در نظر بگیرند تا طبق آیین نامه‌ای که تدوین می‌شود در اختیار برخی از رسته‌هایی که در روستا فعال هستند قرار داده شود.

وی با بیان اینکه حدود ۱۰درصد از این منابع در بانک‌های عامل می‌تواند در اختیار بخش معدن و صنایع معدنی قرار گیرد، گفت: حدود ۱۲۰۰میلیارد تومان سهم بخش معدن از این مبلغ می‌شود که می‌تواند انقلابی در توسعه، فرآوری و استخراج فراهم آورد.

دهقانی درباره شرایط اجرای این طرح خاطرنشان کرد: معدن کاران که می‌خواهند از این تسهیلات استفاده کنند باید معدن و سایت معدنی و سایت فرآوری آن‌ها در شعاع ۲۰کیلومتری روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۰هزار نفر قرار داشته باشد.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی ادامه داد: این طرح ویژه معادن کوچک و خصوصی است و برای توسعه معادن کوچک مقیاس در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه سقف پرداخت تسهیلات ۱۵میلیارد تومان است، گفت: میزان پرداخت بسته به طرح پیشنهادی و تصویب آن در صندوق خواهد بود.

دهقانی نرخ سود تسهیلات را ۴، ۶، ۸ و ۱۰ عنوان کرد و افزود: مدت زمان باز پرداخت تسهیلات ۳تا۵سال و با تنفس ۶ ماهه است.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی خاطرنشان کرد: در مجموع از ابتدای تأسیس صندوق تا سال ۹۶، ۶۵۸ فقره بیمه نامه اعتباری صادر شده و حدود ۵۵۲میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است همچنین بیمه نامه سرمایه‌گذاری برای حدود ۱۰۱۳فقره در بخش اکتشاف با مبلغ ۸۰میلیارد تومان صادر شده است.

وی گفت: سرمایه صندوق هم اکنون ۱۴۰میلیارد تومان است که ثبت شده و ۳۳میلیارد تومان نیز در حال ثبت شدن است.

دهقانی درباره مذاکرات با شرکت ولوو برای خرید تجهیزات اظهار کرد: ما با این شرکت مذاکرات را انجام دادیم و چندین جلسه برگزار شد و مقرر شد تفاهمی صورت بگیرد برای در اختیار قرار دادن ماشین آلات به معدن کاران که با توجه به خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم ها، این شرکت بهانه‌های را در این زمینه آورده و منتظر جواب آن‌ها هستیم و فعلا موردی نهایی نشده است.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در پاسخ به میزان درباره بخشودگی جرایم تسهیلات پرداخت شده گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و رکود تورمی، یکسری دیرکرد‌هایی به وجود آمد که صندوق تصمیم گرفت از افرادی که تا پایان آذر سال گذشته تسویه کردند فقط اصل پول را دریافت و از دریافت سود خودداری کنند.

وی با بیان اینکه معدن کاران زیادی مراجعه کردند گفت: اگر معدن کاران هم اکنون مراجعه کنند جهت پرداخت بدهی اصلی خود سودی که تا آخر آذرماه ۹۶ بخشیده می‌شود و فقط سود دی ماه ۹۶تا تیرماه را دریافت می‌کنیم.

دهقانی ادامه داد: افرادی که خوش حساب باشند در پایان تسهیلات ۲درصد سود خوش حسابی دریافت میکنند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار